xr:d:DAEgjPH08sQ:4746,j:1063274289730701021,t:24041321

Młodość ducha. III Niedziela Wielkanocna

III Niedziela Wielkanocna – B

Homilia mszalna powinna być wyjaśnieniem tekstów świętych, których słuchamy podczas Liturgii. Często my, kapłani, ograniczamy się jedynie do tekstów liturgii słowa zapominając, że tymi tekstami świętymi są również słowa zawarte w Mszale. Spójrzmy dziś na kolektę, którą Kościół daje nam na 3. Niedzielę Wielkanocną: „Boże, Ty przywróciłeś młodość ducha swoim wiernym, + zachowaj ich w radości i spraw, aby ciesząc się z odzyskanej godności przybranych dzieci Bożych * z ufnością oczekiwali chwalebnego dnia zmartwychwstania”.

Modlitwa ta wskazuje na wymiar chrzcielny okresu wielkanocnego. Choć nie padło słowo „chrzest”, to usłyszeliśmy o „odzyskanej godności przybranych dzieci Bożych”. Dokonało się to dzięki paschalnemu misterium śmierci i zmartwychwstania naszego Pana. My mamy w nim swój udział od momentu przyjęcia sakramentu chrztu świętego. Zastanówmy się nad tym Bożym dziecięctwem.

W szerokim sensie dzieckiem Bożym jest każdy człowiek, ponieważ Pan Bóg jest dla każdego źródłem życia i Stworzycielem. Jednak w ścisłym sensie o dziecięctwie Bożym możemy mówić jedynie od momentu chrztu świętego – osoba ochrzczona ma udział w naturze Jednorodzonego Syna Bożego i staje się dzieckiem Bożym. Podczas chrztu świętego szczególnie dwa znaki świadczą o tym uczestnictwie. Są to obrzęd namaszczenia krzyżmem świętym i przyobleczenie w białą szatę. Godność dziecka Bożego to największy zaszczyt, jakiego może dostąpić człowiek – żadne tytuły i godności nie mogą się z nią równać.

Kolekta mówi również o przywróceniu młodości ducha. Ta młodość jest niezależna od wieku – to kategoria duchowa. Na czym ona polega? Na duchowej żywotności. W takim ujęciu osobą młodą duchowo może być i kapłan w podeszłym wieku. I odwrotnie: młody stażem ksiądz może być duchowym starcem. O tę duchową młodość modlimy się przed każdą Najświętszą Ofiarą. No właśnie, czy się modlimy…? A może tylko wtedy, gdy jest jakaś służba liturgiczna? „Oto za chwilę przystąpię do ołtarza Bożego, do Boga, który rozwesela młodość moją” (por. Ps 43, 4 wg Wulgaty klementyńskiej). Obyśmy zawsze byli otwarci na odnawianie naszych dusz przez Pana Boga. „On twoje dni nasyca dobrami, odnawia się młodość twoja jak orła” (Ps 103, 5).

Ks. Krzysztof Iwanicki – wikariusz parafii pw. Św. Mikołaja Bpa w Bochni.