Gustave_Doré_-_L'Ascension

Nasze święto. Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
Mk 16, 15-20

Tajemnica Wniebowstąpienia Pańskiego jest jedną z trudniejszych do zrozumienia. Wyraża ją w lakoniczny sposób dzisiejsza kolekta: „Wszechmogący Boże, wniebowstąpienie Twojego Syna jest wywyższeniem ludzkiej natury”. Modlitwa ta, choć ułożona dopiero kilkadziesiąt lat temu, swoimi korzeniami sięga homilii św. Leona Wielkiego przeznaczonej na dzisiejszą uroczystość.

Na czym polega to wywyższenie ludzkiej natury? W prosty sposób tłumaczy to kard. Ratzinger: „Kiedy w jakiejś rodzinie jeden z jej członków robi karierę zawodową i awansuje na wysokie stanowisko, to cieszy się z tego cała rodzina i ma się poczucie, że również ona jest „wywyższona”. We wznoszeniu się Pana do Ojca dokonało się zwycięstwo ludzkości i człowieka. Jest ono świętem całej rodziny ludzkiej, ponieważ oznacza, że w Bogu jest miejsce dla człowieka, że Bóg ma miejsce dla człowieka, ba, że On sam stał się miejscem człowieka” (J. Ratzinger).

Bóg stał się miejscem człowieka. Zatem Wniebowstąpienie Pańskie jest również naszym świętem. Jak tą prawdą zachwycić powierzonych nam wiernych?

Ks. Krzysztof Iwanicki – wikariusz parafii pw. Św. Mikołaja Bpa w Bochni.

Udostępnij

Comments are closed.