Bezpieczni od wszelkiego zamętu. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – B

Dziesiątki, setki, tysiące razy wypowiadaliśmy te słowa po modlitwie „Ojcze nasz..” w każdej Mszy świętej. Chyba jednak od dawna nie były one tak wymowne, jak w minionym, 2020 roku. Ograniczeni w bezpośrednich kontaktach, chwilami naprawdę odcięci od innych, których zatrzymały zamknięte granice, odwołane loty, pociągi, autobusy, bez możliwości spotkania z bliskimi izolowanymi z powodu choroby. A równocześnie zewsząd atakowani już nie strumieniem, nie rzeką, ale oceanem – niejednokrotnie sprzecznych – wiadomości.

Ile razy w takich sytuacjach pomyśleliśmy o Maryi?

Wobec niespodziewanego zgiełku przychodzącego wśród nocnej ciszy „Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu”. Nagle mizerna, cicha stajenka wypełniła się gwarem pasterzy przekazujących, co im aniołowie powiedzieli i reakcją wszystkich obecnych, dziwiących się temu – i zapewne to zdziwienie nie było nieme. A Maryja – pierwsza po Bogu? „Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu”.

Dziś Jej dzień – Tej, która nie zaprzeczała rzeczywistości, ale na wszystko, co do niej docierało, co Ją otoczyło, z całą intensywnością się działo, odpowiadała rozwagą. Bez słów. Spokojnie. Przecież już głęboko odczuwała, że tamto sprzed dziewięciu miesięcy: „Pan jest z Tobą” nie przeminęło, ale stało się jeszcze bardziej realne.

Dziś Światowy Dzień Pokoju. Dzień, w którym prosimy dla całego świata, dla każdego ludzkiego serca o pokój Niepokalanego Serca Maryi.

Nie pozwól, by w nowy rok życia, od pierwszego dnia, wkroczył zamęt starych rzeczy. Nawet jeśli wiele z nich nie przeminęło, niech Twoja postawa będzie nowa. Patrz na Maryję rozważającą sprawy życia w nieodwołanej postawie: „niech mi się stanie według słowa Twego”.
I w sercu miej słowa świętej Mszy, gdy przed Bogiem złożonym na lnianym obrusie ołtarza jak na sianie żłóbka stoimy: „Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego i obdarz nasze czasy pokojem. Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, abyśmy zawsze wolni od grzechu i bezpieczni od wszelkiego zamętu, pełni nadziei oczekiwali przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Bo Twoje jest królestwo i potęga, i chwała na wieki.” Jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków.
Zamęt niech Cię nie zajmuje. Zostaw go Jemu.
„Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem”.

Ks. Paweł Płatek – proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Koszycach Wielkich, Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej.