Jednostronny przepływ przebaczenia. XXIV Niedziela Zwykła

XXIV Niedziela Zwykła – A
Mt 18, 21-35

„Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie?”.

Jako szafarze Bożego miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania możemy zbytnio przyzwyczaić się do tego jednostronnego przepływu przebaczenia. „Panie, ile razy mam przebaczyć”.

Nie wystarczy tylko przebaczać. Niejednokrotnie ważniejsza od przebaczenia jest prośba o wybaczenie. Zapominając o niej możemy wytwarzać w sobie „poczucie fałszywej hojności” (R. Cantalamessa). Zastanów się bracie, czy ktoś nie ma czegoś do wybaczenia tobie.

O wiele łatwiej jest wybaczyć niż prosić o wybaczenie. Tak, jak z prezentami czy pomocą – łatwiej jest dać, ofiarować niż przyjąć.

Co może pomóc? Uświadomienie sobie wielkości długu wobec Boga i regularna prośba o przebaczenie w sakramencie spowiedzi świętej.

ks. Krzysztof Iwanicki – neoprezbiter; wikariusz parafii pw. Krzyża Świętego i MBNP w Tarnowie.