Kapłańska sól. V Niedziela Zwykła

V Niedziela Zwykła – A
Mt 5, 13-16

Sól, światło, miasto. Wszystkie one mają taki sam sens – nie istnieją dla siebie, ale służą czemuś:

  • sól służy m.in. do przyprawiania potraw;
  • światło służy oświetlaniu otoczenia;
  • miasto znajduje się na górze, aby było widoczne z daleka i by było drogowskazem.

Skupmy się na soli, gdyż jej bogactwo jest ogromne. Choć Chrystus sugeruje, że ma na myśli zastosowanie soli jako przyprawy, to przyglądnijmy się jeszcze innym – rzadziej podkreślanym – funkcjom.

  1. Sól bardzo długo utrzymuje ciepło i powoli je oddaje. Któż z nas nie doświadczył okładów z gorącej soli przy zapaleniu ucha?

Miasto i światło są widoczne na zewnątrz. Sól działa od środka. Dlatego kapłan powinien rozgrzewać swoje serce Miłością – przed tabernakulum, na adoracji Serca Jezusowego, gorejącego ogniska miłości.

  1. Sól rozpuszcza lód, gdyż roztwór wody i soli zamarza w niższej temperaturze niż sama woda.

Sól nie działa na odległość. Konieczna jest bliskość z ludźmi. Jednak „bliskość ma być najpierw wobec Jezusa w tabernakulum, tak by bliskość z ludźmi mogła być rzeczywiście owocna” (Franciszek). Serce rozgrzane Miłością będzie stapiało wciąż zamarzające serca ludzkie.

  1. Sól zwiększa pragnienie. Już niewielka jej ilość w wodzie morskiej sprawia, że nie nadaje się ona do picia.

Kapłańskie serce rozpalone Miłością będzie ukazywało się na zewnątrz – w świadectwie życia, które spotęguje w innych pragnienie Boga. Bo „skuteczność świadectwa jest proporcjonalna do siły miłości” (Benedykt XVI).

„Świat jest przenikliwy. Sól, która zwietrzeje [KI: dosł. stanie się głupia!], zostanie podeptana. Ludzie depczą zwietrzałych” (o. P. Rostworowski). Depczą kapłanów, którzy stali się głupi, którzy utracili smak kapłaństwa. Jak odzyskać tę mądrość, ten smak? Jak odzyskać serce rozpalone Miłością? „A czy wiecie, skąd się bierze serce miłosierne? Tam, przy tabernakulum” (Franciszek).

dk. Krzysztof Iwanicki – alumn VI roku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Udostępnij Tweet