Trzy nauki płynące z Wniebowzięcia. Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Czego uczy nas uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Po pierwsze – Maryja ukazuje nam prawdziwego człowieka i jego przeznaczenie: niebo. Pius XII ogłaszając dogmat w 1950 r. podkreślił prymat jednostki w czasach, w których szerzyły się zbrodnicze ideologie upatrujące zbawienia w masie – wyzwolonej od walki klas, czy też czystej rasowo.
Po drugie – Wniebowzięcie przypomina nam o tym, że człowiek jest jednością ciała i duszy. Żaden światopogląd, który neguje rzeczywistość materialną lub duchową nie może być prawdziwy.
Po trzecie – prymat Łaski. Do nieba można zostać tylko wziętym.

Wniebowzięcie trochę onieśmiela. Czy i ja – człowiek złożony z ciała i duszy – mogę trafić do nieba? Maryja „stała się wizerunkiem Kościoła w chwale, a dla pielgrzymującego ludu źródłem pociechy i znakiem nadziei” (prefacja). Skoro Maryja została wzięta do nieba, co stoi na przeszkodzie, byśmy i my tam trafili? Św. Jan Bosko powtarzał: „Albo będziesz świętym, albo będziesz nikim”. Wybór należy do Ciebie. I pamiętaj, że od tego wyboru może zależeć nie tylko Twoje zbawienie, ale także zbawienie tych, których masz prowadzić do nieba.

Czego zatem uczy mnie, osobę duchowną, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Po pierwsze – do każdego człowieka podchodzić indywidualnie, towarzyszyć mu na jego drodze do świętości.
Po drugie – zatroszczyć się nie tylko o jego duszę, ale także o ciało.
I po trzecie – pamiętać o tym, kto tak naprawdę zbawia.

dk. Krzysztof Iwanicki – alumn VI roku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Udostępnij Tweet