Biskup musi wrócić do bycia pasterzem – abp Georges Bacouni

„Niech biskup zostanie odciążony z prac administracyjnych, aby mógł wrócić do bycia pasterzem obecnym wśród wiernych” – to apel jaki wystosował greckokatolicki abp Georges Bacouni w swoim wystąpieniu na trwającym synodzie biskupów o młodzieży.

 

Ordynariusz Akki w Ziemi Świętej podkreśla, że biskupi są zbytnio przeciążeni zaangażowaniami natury administracyjnej, tzw. pracą przy biurku.

„Pragnę z całego serca, aby nadszedł zbawienny dzień. Trzeba uwolnić biskupów, żeby mogli wrócić do bycia pasterzami” – mówił abp Bacouni. Wspólnota, którą kieruje liczy ok. 70 tys. wiernych. Lud potrzebuje bliskich świadków wiary. „Ale w jaki sposób – pyta hierarcha – znaleźć czas dzisiaj, w obecnym systemie, w którym jesteśmy uwikłani, w którym nieraz wydajemy się tonąć?”

W kontekście młodych abp Bacouni podkreślił, że podstawowym wyzwaniem dla młodzieży na Bliskim Wschodzie jest pragnienie posiadania lepszej i bezpieczniejszej przyszłości. Młodzież chce znaleźć pracę, założyć rodzinę w otoczeniu, które nie zagraża ich życiu. Jednak istnieje wśród nich strach przed obecnością w innych regionach ruchów ekstremistycznych. Dlatego wielu młodych ludzi emigruje, a ci którzy zostają są przekonani, że ich obecność na Bliskim Wschodzie jest Bożym powołaniem – mówił arcybiskup.

Źródło: vaticannews.va/pl

Udostępnij Tweet