Jezus Piotra i Pawła. Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Jaki portret świętych Apostołów można jeszcze namalować słowem po niemal dwóch tysiącach lat oddawania im szacunku przez miliony chrześcijan? Czego może szukać współczesny chrześcijanin, kapłan u tak dawno żyjących ludzi? Na pewno, niezmiennie, ich największego skarbu – owoców poznania Jezusa Chrystusa. Skutków spotkania, przebywania z Nim, zrozumienia Go naprawdę.

W dzisiejszych czasach, gdy prawda o tym, kim i jakim rzeczywiście jest Chrystus, ginie w zalewie informacji – prawdziwych i fałszywych – jak nigdy wcześniej potrzeba spotkania ze świadkami Jezusa. Z tymi najpewniejszymi, naocznymi. Także współczesny kapłan potrzebuje spotkania z kapłanami Piotrem i Pawłem – z ludźmi, którzy spotkali żywego, prawdziwego Chrystusa, rozmawiali z Nim, patrzyli na Niego – i zostali pouczeni przez Niego, jak wypełnić Jego misję.

W duchu V Synodu można powiedzieć, że potrzeba dialogu ze św. Piotrem i św. Pawłem. Zwłaszcza jego dwóch pierwszych zasad: „bardziej słuchać niż mówić”, „bardziej rozumieć niż oceniać”. Posłuchać, co o Chrystusie mówią zwłaszcza w swoich listach, i przyjąć ich niezmienną prawdę. Starać się zrozumieć, a nie oceniać, że dziś jest inaczej, jakby Chrystus się zmienił.

Patrząc na współczesnego księdza łatwo zobaczyć, skąd czerpie swoje doświadczenie Chrystusa – czy ze źródła, jakim są Pisma Święte, także listy apostolskie – czy z innego źródła. Widzimy bowiem – jak to nieraz wskazywał Ojciec święty Franciszek – że zdarza się, iż nawet sługa Boży może dawać innym nie prawdziwego Chrystusa, ale zniekształconego swoimi, oderwanymi od Biblii, przemyśleniami, czy też dzisiejszą pop-kulturą albo filozofią.

Warto więc zastanowić się dziś, jakiego Chrystusa niosę ludziom? Skąd biorę Jego doświadczenie?

Św. Piotr: „Dlatego przepasawszy biodra waszego umysłu, [bądźcie] trzeźwi, miejcie doskonałą nadzieję na łaskę, która wam przypadnie przy objawieniu Jezusa Chrystusa. [Bądźcie] jak posłuszne dzieci. Nie stosujcie się do waszych dawniejszych żądz, gdy byliście nieświadomi, ale w całym postępowaniu stańcie się wy również świętymi na wzór Świętego, który was powołał, gdyż jest napisane: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty” (1 P 1, 13-16).

Św. Paweł: „Strzeżcie się tych, którzy wzniecają spory i zgorszenia przeciw nauce, którą otrzymaliście. Strońcie od nich! Tacy bowiem ludzie nie Chrystusowi służą, ale własnemu brzuchowi, a pięknymi i pochlebnymi słowami uwodzą serca prostaczków” (Rz 16, 17-18).

Ks. Paweł Płatek – proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Koszycach Wielkich, Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej.